Web programlama hizmeti

Çağımızda çok fazla şirket veya girişimci web yazılım hizmetleri almak amacıyla kurumsal firmalardan teklif almaktadırlar. Peki bu hizmeti almak isteyen iş adamları veya firmalar nasıl bir yol takip etmelidir.

İlk olarak hizmet alacağınız firmayı çok iyi incelemelisiniz. Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken maddeler şöyle sıralanabilir.

  • Sözleşme sorunu olmamalı
  • Ön çalışma yapılıp, müşteriye gösterilebilmeli
  • Test aşaması olmalı ve süresi belirlenmeli
  • Referans çalışmaların iletişim bilgilerini paylaşabilmeli

Yukarıdaki özelliklerin olması firmanın kurumsal ve kaliteli bir firma olduğunu gösterir. Şehrinize yakın bir web yazılım şirketini seçmelisiniz ki ziyarette bulunup iş ortamını gözlemlemeniz faydanıza olacaktır. İstanbul’da iseniz tercih etmeniz gereken İstanbul web programlama firmalarıdır. Hizmet alacağınız firmayı birazda içinize sinmeli, firmayı araştırmadan, şirket çalışanlarıyla görüşmeden sosyal platformlarda herkes paylaşmış diye iş yaptırmaya kalkarsanız şimdiden geçmiş olsun.

Talep edilen özelliklerin süper bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Web programlama dediğimiz vakit çağımızda birçok sektör işi için hazır web yazılım mevcut, örnek olarak kendi ürünlerinizi satacağınız sanal mağaza kurdurmak istiyorsanız açık kaynak kodu ve ücretsiz tonlarca hazır e-ticaret programı var. Hazır yazılım mevcut iken hiç yoktan yazdırmaya kalkmayın sebebini anlatmak gerekirse.

Hazır bir e-ticaret yazılımına edeceğiniz maliyet tasarım, eklenti, kurulum vs. dahil en fazla 2.000-3.000 lira arasıdır. Ek olarak yeni özellikler çıkarıldıkça 100-200 tl’ye güncelleştirme yaptırabilirsiniz. Fakat özel web yazılım böyle değildir. Sırf yazılımı en az 20.000 tl’ye hazırlatırsınız büyük firma değilse size vereceği bundan düşük fiyatlara kanmayın hüsrana uğrarsınız. Yazılımı teslim aldığınızda emin olun bir sürü hatası çıkacak ve güncelleme isteyecek 3 ayda bir güncelleme yaptırdınız en az 2.000-3.000 masrafı çıkacak yada bir web yazılım elemanı çalıştıracaksınız ki onun maaşı 2.000-3.000 arasıdır.

Kararınızı iyi vermeniz gerekli büyük çaplı projeleri (sahibinden, gittigidiyor vb.) hazır yazılımlarla yapamazsınız yaptırsanız bile bir yerden sonra mutlaka özel web yazılım yaptırmanız lazımdır. Fakat kendi ürünleriniz için milyonlarca veriyi işleyebilecek bir web yazılım hazırlatmanıza hiç gerek yok.

Bu hizmeti almak isteyenler, kurumsal web yazılım ajanslarına taleplerini çok ayrıntılı bir biçimde belirtmeleri ve anlattıkları projeleri kağıt üzerine dökmeleri gerekmektedir. Ayriyeten projenizi anlatırken bir kayıt cihazı veya telefon ile kayıt etmeniz projeyi hazırlayacak firma yada sizin yanlış anlaşılmasının önüne geçecektir. Çünkü özel bir web yazılım, projenin büyüklüğüne göre bin lira ile milyon lira arasında değişiklik gösterecektir.

Projenin kısır bir projemi yoksa gelişitrmeye devam edebilecek bir projemi olduğunu beldirmeniz gereklidir. Tek seferlik projelerde bir kere üretildikten sonra geliştirmek çok meşakatli ve pahalıdır. Geliştirmeye açık programlar ekip çalışmasına uygun ve api’leri bulunan yazılımlar olduğu için devamlı yenilenebilir ve geliştirilebilir.

Web yazılım hazırlatırken mutlaka başka firmalardan fiyat alın, dikkatli olmanız gereken nokta şu iki yanlış düşünceden uzak durun, düşük fiyat teklifi verilmişse mutlaka dandiktir, pahalı fiyat teklifi verilmişse süper iş yapıyordur. Ajanslar çok yüksek maliyetli reklamlar vererek yada çok para ödeyerek Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkabiliyorlar. Tabi doğal olarak bu reklam maliyetini birilerinden çıkartmaları gerekiyor. Bu konuda dikkatli olun. Çünkü seo hizmeti veren bir ajans olarak biliyoruz ki seo hizmeti ile parayı verenin düdüğü çaldığı gibi, parayı en fazla veren en üstlere çıkıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s