Profesyonel web programlama

Merhaba bu paylaşımımızda profesyonel web programlama hizmeti almak isteyen firma veya kişiler için dikkatli olması gereken birçok durumu açıkladım.

Profesyonel web programlama hizmeti alırken nelere dikkat etmeliyim?

Profesyonel web programlama hizmeti alırken uymanız gereken kurallar şunlardır.

  • Web programlama hizmeti profesyonel, tecrübeli kişilerden alınmalıdır. Çünkü web programı yapısı gereği yıllarca hizmet etmesi için programlanır. Eğer programlama aşamasında ileriye dönük kodlanmazsa belirli bir zamandan sonra geliştirilmesi durur. Bu tür kodlamalarda yazılımı yapan kişiye mecbur olursunuz çünkü standartlar gözetlenmez, standarların gözetilmediği bir programı farklı web yazılımcısı geliştirmekte zorluk yaşar, ya geliştiremez yada uğraşmak istemez veya daha kötüsü düzenlemek için fahiş rakam ister.
  • Kısır yazılım yada geliştirilebilir kodlama arasında tercih yapmalısınız. Geliştirilebilir yazılım, standartların uygulandığı, takım çalışması sırasında veya başka yazılımcıların yazılımı ele aldığı zaman sorun yaşamadan geliştirebileceği yapılardır. Siz yazılımı yapan şahısla bağınızı koparsanız bile başka uzman web programcı tarafından gelişmesi sağlanabilir. Bunun önemi çok büyüktür. Çünkü belirli dönemlerde yeni özellikler, güvenlik önlemleri, hızlandırma düzeltmeleri vb. seçenekler yayınlanmaktadır. Kısır bir web yazılımı sadece kodlayıcısının geliştirebileceği, başka web yazılımcının düzenlemek istediği vakit sorunlar yaşayacağı web programlama tipleridir.
  • Web yazılım maliyetli bir hizmettir. Bu hizmeti almak istiyorsanız ne yüksek ücrete nede aşırı düşük fiyatlara itibar etmeyin. Örneğin üç kurumdan teklif aldınız bir tanesi 3.000 tl dedi, birisi 6.000 tl teklif verdi, birisi 1.500 tl teklif sundu buradan anlaşılırki bu programın fiyatı tahminen 3.000-6.000 tl arasıdır. Bundan fazla veya alçak fiyatlar %10 değişkenlik gösterebilir. Daha düşük veya yukarı fiyatlara aldanmayın.
  • İstediklerinizi detaylı bir biçimde açıklayın. Web yazılımı yaptırırken ne arzuladığınızı mutlaka aktarabilmeniz lazımdır. Arzuladıklarınızı süper bir tarzda aktardıktan sonra notlar incelenecek ve fiyat teklifleri sunulacaktır. Fiyat teklifi oluşturulurken bahsettiğiniz özellikler dikkate alınarak bir ücretlendirme yapılacaktır. Fiyatlandırma oluşturulurken sizin önemsiz bulduğunuz veya söylemeye gerek yok diye hesapladığınız şeyler gözardı edilir. Sözleşme bittiğinde artık o özelliği istemeniz durumunda ya bir sonraki güncellemeye bırakılır veya yapılmadan proje teslim edilir. Örnek olarak başıma gelen bir olaydan bahsedeyim bir web yazılımı için anlaşma yaptık. İstenilen bir veri kayıt sistemiydi, istenildiği gibi programlanmaya başlandı %80’lik bölümünü bitirdim. Test için firmalarına gittiğimizde kötü bir süprizle karşılaştım. Meğer bu veriler devlet kaynaklı bir sitenin veritabanından sorgulanması gerekiyormuş, araştırdım sitenin apisi bulunmuyordu. Projeyi iptal ettim. Sizde böyle bir durumda kaporanızı kaybedersiniz.
  • Mutlaka sözleşme yaptırın. İş dünyasında şahıslar veya kuruluşlar sözleşme yapmadan adım atmaz. Sizde muhakkak isteklerinizi açıkça belirten bir sözleşme yapın. Yapılacak işleri, varsa örnek web siteleri içine alan detaylı bir sözleşmeyi muhakkak yapmalısınız.

Profesyonel web programlama hizmeti alanların yaptıkları en büyük hatalar nelerdir?

  • Hataların ilk başında kurumsal web yazılım firmalarıyla çalışmamaları gelir. Firmaların şikayet edilebileceği binlerce kuruluş olmasına rağmen, bağımsız kişilere iş yaptıranlar. Bunu kanıtlamakta bile zorluk çekerler.
  • Fiyatına kapılma. Birkaç firma ile konuşulduktan sonra hepsi pahalı deyip, gidip en az paraya yaptırayım mantığı yürütülür. Bu tabiki bir tercih meselesi ama şöyle bir düşünün ucuzmu, kalitemi. Ucuza yaptıracağınız bir web program sizi ne kadar ileriye götürebilir.

Kaynak: Profesyonel web programlamahttps://dogruwebtasarim.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s